Frézování komínů
Častým problémem starších komínů bývá malý průměr komínového průduchu, do kterého je třeba osadit větší průměr komínové vložky. Klasický způsob vysekání zdiva po celé délce komína je finančně a časově náročné. Dalším problémem je prach, suť a následné zednické práce při zapravování zdiva. To vše v místech kudy komín prochází.
Klasickým příkladem využití frézy je:
- připojovaní větších průměrů odkouření - např. krby, kotle na dřevo, plynové kotle větších výkonů
- odvod výkonné vzduchotechniky - ventilace budov a provozů
- zadehtované komíny
- řešení jiných potřeb pomocí frézy
Frézování komínů je rychlejší a levnější způsob obnovy komína než vybourání stávajícího komínového tělesa a vystavění nového, nemluvě o eliminaci administrativních kroků jako je stavební řízení. Při následné instalaci adekvátní ochranné vložky (dle typu paliva a provozu) po vyfrézování komína získá zákazník stejnou záruku jako u nového komína (až 30 let). Frézování jednoho průduchu včetně vložkování trvá nejčastěji 1 den a prakticky neomezuje provoz objektu. Cena kompletní úpravy včetně vložkování dosahuje 30-40% nákladů oproti stavění nového komína.
Tato metoda je velmi šetrná i pro staré komínové zdivo bez rizika posunu jednotlivých cihel apod. Frézování se provádí ústím komína, nebo přes čistící dvířka na půdě. Fréza je doplněna průmyslovým vysavačem pro minimalizaci prašnosti. Průduch po vyfrézování je nutno opatřit ochrannou vložkou dle následného využití - typ paliva, atd. Komínovou frézu pohání hydraulické čerpadlo napojené na spalovací motor, hlavice a ocelové řetězy pracují na principu odstředivé síly. Komínovou frézou je možné zvětšit průměr rovného i uhýbaného komínového průduchu od průměru 100 do průměru 450 mm bez sekání nebo zasahování do vnějšího zdiva komína.